TEKSTİL NEDİR BİLİYOR MUYUZ?

Latince “texere” kelimesinden türemiş olan tekstil terimi dokuma anlamına gelmektedir. Tekstil örme dokuma gibi iplikten yapılmış kumaşın üretim aşamasındaki ismidir. Tekstil endüstrisi ise pamuk veya yün benzeri bir ham
maddeyi alıp onları bir kumaş oluşturmak için ipliğe döndürmekten sorumlu sektördür. Tekstil endüstrisinde birçok farklı türden kumaş kullanmaktadır. Bunlar doğal ve sentetik olmak üzere iki ana guruba ayrılır. Doğal kumaş hayvanlar (koyun, ipek böceği, alpaka gibi) ve bitkiler (pamuk ve keten gibi) kaynaklardan doğal yollarla elde edilir. Sentetik kumaşlar ise laboratuvar ortamlarında insan eliyle oluşturulan kumaşlardır. Laboratuvar ortamlarında oluşturulan kumaşlara suni ipek, spandeks, polyester ve naylon gibi ürünler örnek olarak verilebilir.

EV TEKSTİLİ NEDİR?
Aile veya bireylerin yaşamış olduğu mekanlarda yaşam kalitesini arttıran bireylerin günlük ihtiyacı olan dinlenme, yemek, temizlenme vb. faaliyetleri gerçekleştirmeleri yönünde kolaylık sağlayan tekstillerdir. Ev tekstili yaşamımızı daha rahat hale getirdiği gibi iç mekanlarımıza tanımlanmış bir estetik özellik kazandırır.
Ev tekstili yastık kılıfından döşemelik kumaşlara, banyo dahil her türlü perde, çarşaf ve nevresim takımları, yastık ve yastık kılıfları, yorgan, battaniye, pike, yatak, yatak örtüsü, masa örtüleri, havlu benzeri iç ve dış mekan donanımında sınır tanımayan bir kumaş yelpazesini içine alır.

EV TEKSTİLLERİNDE OLMASI BEKLENİLEN ÖZELLİKLER

✓ Kumaşın ve ipliğin özellikleri kullanım yerine uygun olmalı,
✓ Ebat ve ölçü olarak kullanım yerine uygun olmalı,
✓ Kesim ve konfeksiyon işlemleri kullanım yerine uygun olmalı,
✓ Dünya standartlarına uygun olmalı,
✓ Sonlama ve bitim işlemleri kullanıma uygun olmalı,
✓ Kolay kirlenmemeli ve çabuk temizlenebilmeli, anti bakteriyel olmalı,
✓ Işık haslığı ve ter haslığı yüksek olmalı,
✓ Boyut stabilitesi yüksek olmalı,
✓ Buruşmamalı,
✓ Ateşe karşı dayanıklı güç tutuşur olmalı,
✓ Nem alıcı olmalı,
✓ Antistatik olmalı,
✓ Yumuşak (Soft) tutum,
✓ Kimyasal maddelere karşı yüksek haslık,

TEKSTİLİN ALANINDA KULLANILAN LİFLERİN ÖZELLİKLERİ VE
KULLANILDIKLARI ALANLAR

PAMUK; Selilozdan oluşur ve yumuşak hacimli bir yapıya sahiptir. Rutubetli bir yapıda olması elektriklenmeyi önler. Islak mukavemeti kuru mukavemetinden yüksektir. Boyutsal stabilitesi düşüktür. Pamuk lifi bu özelliklerinden dolayı; giyimde iç giyimde en çok tercih edilen elyaflardandır. Çok kolay buruşur, bu nedenle bazı çarşaflarda buruşmazlık bitim işlemi yapıldıktan sonra kullanıma alınır.

KETEN; Düzgün yüzeyli ve parlaktır. Pürüzsüz ve tüysüz olduğundan dolayı çabuk kirlenmez. Kaynar su, güneş ışığı ve deterjanlardan etkilenmez.
Katılığı sert olduğundan dolayı kırışma eğilimi gösterir. Sanforize edilmezse çeker.

YÜN; Elastik olması en önemli özelliğidir. Diğer doğal liflerde bu elastikiyet görülmez. Bu nedenle elyaf ilk durumda dönme eğilimindedir. Yaylanma özellikleri iyidir. Yaylanma yeteneği yüksek olan liflerin eğirilme yetenekleri iyi değildir. Fakat döşemelik gibi basılan ve çiğnenen örtü gibi yaygıların yaylanma yeteneğinin yüksek olması istenir ki; sık sık ezildikleri ve çiğnendikleri halde eski şekil ve hacimlerini uzun süre koruyabilsinler. Döşemelik sahasında bu özellik önemli bir konfor özelliği teşkil eder.

POLYESTER; Aşınma dayanımı ve elastikiyeti yüksektir. Döşemelik kumaşlarda, perdeliklerde tercih edilir. Kimyasallara, neme ve bakterilere dayanıklıdır. Kolay temizlenir. Deforme olmaz. Kolay buruşmaz. Nem tutma özellikleri düşük olduğundan statik elektriklenmesi yüksektir.

POLİAMİD; Çürümeye, bakterilere ve kimyasal maddelere karşı dayanıklıdır. Hava ve ışığa dayanımı azdır. Bu nedenle perdeliklerde tek başına kullanılmaz. Boncuklaşma eğilimi yüksektir.

VİSKON; Rejenere selülozdan oluşur. Yüksek hacimliliğe sahiptir. Statik elektriklenmesi düşüktür. Kolay buruşmaz. Farklı efektler göstermesi açısından perdeliklerde tercih edilir. Pamuk lifinden daha hijyeniktir.

AKRİLİK; Akrilik yüne benzer özelliğinden dolayı yünün kullanım alanlarına uygundur. Renkleri parlaktır. Işık ve sürtünmeye karşı dayanıklıdır. Kolay temizlenebilir.

POLİPROPİLEN; Yaş ve kuru halde çok sağlamdır. Stabilitesi yüksektir. Kimyasallara karşı çok dayanıklıdır. Pratikte hiç su çekmez. ARAMİD; Tek başlarına kullanılmazlar. Mükemmel ısı resistansı vardır. Mutfaklarda fırın eldivenlerinde kullanılırlar.

FLORKARBON; Kimyasallara karşı mükemmel dayanım sağlar. Limit oksijen indeksi çok yüksektir. Dolayısıyla kullanıldığı kumaşa güç tutuşurluk özelliği
kazandırır.

Bİ KOMPONENT ELYAFLAR; Kumaşa ekstra hacimlilik, ekstra güç kazandırmak, elastikiyeti arttırmak, görünümü değiştirmek, ısı yalıtımı, ses yalıtımı sağlama, su emiciliğini arttırma gibi pek çok performans özelliklerini sağlamak amacıyla oluşturulan genelde iki farklı özellikteki elyafın kullanılarak yapıldığı elyaflardır.

BU BİLGİLER IŞIĞINDA ÜRETİMİMİZ DAHİLİNDEKİ EV TEKSTİLİ ÜRÜNLERİMİZİ DAHA YAKINDAN TANIYALIM;

YATAK ODASI TEKSTİL ÜRÜNLERİ;
Genel olarak çarşaf ve nevresim takımları, yastık ve yastık kılıfı, yorgan, battaniye, pike, yatak ve yatak örtüsü ürünlerinden oluşmaktadır.
Çarşaf ve nevresim takımlarında aranan teknik özellikler:
✓ Kolay temizlenebilmeli kir tutmamalı; Easy clean çarşaflar gibi polyesterden
üretilebilir fakat statik elektriklenme olacağından dolayı merserize pamuktan ya da viskondan üretilip, kir iticilik bitim işlemi ile bu konfor özellikleri kazandırılabilir.
✓ Haslık değerleri yüksek olmalı; Nevresimler çok sürtünmeye maruz kaldıklarından ve sık yıkandıklarından dolayı sürtünme ve yıkama haslıkları yüksek olmalı. Boyar madde seçimi ve metodu ayrıca fiksaj işlemleri haslıkların yüksek olması için önemlidir.
✓ Boyut stabilitesi iyi olmalı: Yıkama sonrası çekme olmaması için ramdan geçişteki en boy oranının iyi ayarlanması gerekmektedir.
✓ Buruşmamalı: Ütü istememeli. Genelde pamuk tercih edildiği için buruşmazlık bitim işleminin uygulanması gerekmektedir. Ya da ham madde olarak daha az buruşma eğilimi gösteren viskon tercih edilebilir.

MUTFAK TEKSTİL ÜRÜNLERİ;
Genel olarak masa örtüsü ve peçetelikleri kapsar
Masa örtüsü ve peçeteliklerde aranan özellikler:
✓ Ütü tutmalı, kir tutmamalı: mutfak ürünlerinde, kolay yıkandığı ve leke tutmadığından ayrıca çabuk ütülendiği ve kolay kolay da kırışma eğilimi göstermediğinden dolayı polyester ipliği sıkça kullanılır. Fakat özel kullanımlarda ya da natural ipliklerin kullanıldığı durumlarda kir iticilik bitim işlemi yapılması da mümkündür.
✓ Yıkama haslığı yüksek olmalı: Peçetelikler ve masa örtüleri sıkça yıkandıklarından dolayı renk değişimi ya da eskimenin geç olması  gerekmektedir.

PERDELİKLER;
Değişik mekanlarda ışığı geçirmemek, soğuk havayı ya da gürültüyü engellemek ya da ayırmak, süslemek amacıyla kullanılan dekoratif ürünlerdir.
Perdelik kumaşlarda aranan özellikler:

Işığa dayanım: Perdelik kumaşlar tüm gün boyunca ışığa maruz kalırlar. Bu durum renginin solmasına neden olabilir. Bu nedenle ışık haslığı yüksek elyaflar tercih edilmelidir.

Dayanıklık: Elyaf tipine, boya tipine, çevre koşullarına bağlıdır. Polyester elyafının rutubetten etkilenmeyen kimyası ve kırışmaya karşı dayanımı bu elyafı perde üretiminin vazgeçilmezi yapmıştır.

Temizlenebilirlik: Perdeler asılı kaldıklarında bir müddet sonra sararabilirler ve yıkandıklarında bu etkinin gitmesi beklenir. Ayrıca belli boylarda hazırlandıklarından dolayı yıkama sonrası çekme olmaması gerekir. Polyesterden yapılmış kumaşlarda çekme yok denecek kadar azken, pamuk karışımı ya da sadece pamuktan yapılmış perde benzeri ürünlerde çekme görülebilir.

Dökümlülük: Perdelik kumaşların rahatlıkla kıvrım verebilmesi beklenir. Esneklik, ağırlık ve sağlamlık bu özelliğin kazandırılmasında etkilidir.

Güç tutuşurluk: Cam elyafı ya da nomex gibi güç tutuşur özelliğe sahip elyaflar kullanılarak perdelere güç tuşurluk kazandırılabilir. Fakat estetik olmadıklarından ve pahalı olduklarından çok tercih edilmezler. Güç tutuşurluk bitim işlemi maliyeti daha düşük olduğundan dolayı daha sık tercih edilir. Kokuyu hapsetme ya da ortama güzel koku verme özellikleri de bitim işlemleri ile gerçekleştirilebilir.

Kir iticilik: Otellerde ya da sık kullanılan mekanlarda kir iticilik bitim işlemi yapılmış perdeler kullanılır.

Şimdi sizi, özenle göz nurumuzla tüm hünerlerimizle ürettiğimiz ev tekstil ürünlerimizin büyülü dünyasında bir yolculuğa davet ediyoruz. Uzman kadromuz 40 yılı aşkın tecrübemizle mutluluğunuz için çalışıyoruz.

MUTLULUĞUNUZ MUTLULUĞUMUZDUR